152. Rocznica Wybuchu Powstania Styczniowego. XXII Marsz Szlakiem Powstańców 1863 r.

image1Od kilku lat Stowarzyszenie Siekierno Nasza Ojczyzna wraz ze studentami Instytutu Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach uczestniczy w Marszach Szlakiem Powstańców 1863 roku. 24 marca 2015 r. pod kierunkiem Prezesa Stowarzyszenia Urszuli Oettingen wyruszyliśmy z Siekierna-Podmieścia, w historycznych strojach. W Leśnej dołączyliśmy do głównej kolumny marszowej strzelców idącej z Suchedniowa do Bodzentyna. Po drodze dołączyła grupa rekonstrukcji Pułk Żuawów Śmierci z Buska-Zdroju pod komendą Roberta Osińskiego.

W Bodzentynie uroczystości odbyły się na Rynku. Głos zabrali burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn Dariusz Skiba, gen. Bogusław Pacek. Prof. Urszula Oettingen przypomniała o roli jaką odegrało Powstanie Styczniowe w latach niewoli narodowej. Stwierdziła, że pamięć o Powstaniu i o tych co walczyli o wolność Ojczyzny jest patriotycznym obowiązkiem każdego Polaka.

W trakcie uroczystości w imieniu Federacji Kapituły Równość-Wolność-Niepodległość Tradycji Powstania Styczniowego 1863 roku komendant marszu Daniel Woś wręczył odznaczenia i dyplomy.

Złotą odznakę za pięciokrotny udział w marszu otrzymał Mirosław Oettingen. Srebrnymi odznakami za trzykrotny udział w marszu uhonorowano Elżbietę Firlet z Krakowa, Zofię Mendak z Siekierna-Podmieścia, Joannę Babiarz z Kamiennej Góry, Andrzeja Dębickiego z Leśnej, Studenckie Koło Naukowe Grot. W naszej grupie oprócz osób wyżej wymienionych w marszu uczestniczyli również Józef Bąkowski z Leśnej i Izabela Babiarz z Bodzentyna.

 Elżbieta Firlet

Fot. Izabela Babiarz, Józef Bąkowski, Urszula Oettingen