W 96. rocznicę Cudu nad Wisłą

LeadW bieżącym roku obchodziliśmy 96. rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej. Dla jej upamiętnienia, nawiązując do tradycji obchodów w II Rzeczypospolitej, od 1992 r. dzień 15 sierpnia jest Świętem Wojska Polskiego.

Bitwę Warszawską uznaje się za 18. najważniejszą bitwę w dziejach świata. Ocaliła ona Polskę i Europę przed bolszewickim najazdem, zatrzymała Armię Czerwoną w marszu na zachód.

Święto Wojska Polskiego obchodzone jest w dniu religijnego Święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W kościołach Polski odbywały się  nabożeństwa, podczas których wymiar religijny łączył się z przekazem patriotycznym. Modlono się za Polskę, Kościół, za żołnierzy poległych na polu walki i za tych, którzy obecnie stoją na straży polskiej niepodległości.

W kościele parafialnym w Bodzentynie podniosłe nabożeństwo odprawił ks. Tadeusz Łakomiec. Ks. dr Leszek Sikorski wygłosił kazanie, mówiące o roli Święta Matki Boskiej Zielnej w polskiej kulturze religijnej. Nabożeństwo zakończyło się odśpiewaniem Roty Marii Konopnickiej.

W imieniu władz i mieszkańców Miasta i Gminy Bodzentyn złożono kwiaty i zapalono znicze na płycie Nieznanego Żołnierza przy ul. Kieleckiej w Bodzentynie oraz przy tablicy upamiętniającej postać Józefa Piłsudskiego i jego pobyt w mieście w 1914 r.

W tych znaczących w krajobrazie kulturowym miejscach zebrali się: Dariusz Skiba Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn, radni Teresa Bzymek i Wojciech Kózka, Urszula Oettingen Przewodnicząca Społecznej Rady Kultury Miasta i Gminy Bodzentyn, Witold Comber, Józef Bąkowski, Mirosław Oettingen.

Ten ważny dzień w polskim kalendarzu historycznym to czas, w którym przypominamy zasługi żołnierzy w obronie Ojczyzny, wskazujemy młodym pokoleniom na wartości i idee kształtujące patriotyzm i polską świadomość historyczną.

 

Urszula Oettingen

Fot. Mirosław Oettingen, Urszula Oettingen.