W Bodzentynie o „Żołnierzach Wyklętych” na Kielecczyźnie

image1Z inicjatywy Stowarzyszenia Siekierno Nasza Ojczyzna 3 marca 2017 r. w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Turystyki w Bodzentynie odbył się wykład poświęcony „Żołnierzom Wyklętym” na Kielecczyźnie. Prelekcję wygłosił pracownik Instytutu Pamięci Narodowej Delegatury Kieleckiej Marek Jończyk.

W spotkaniu udział wzięli radni, mieszkańcy gminy, uczniowie najstarszych klas Gimnazjum im. mjr. Jana Piwnika „Ponurego” w Bodzentynie.

Pan Marek Jończyk korzystając z prezentacji multimedialnej przedstawił tło historyczne i narodziny drugiej konspiracji wymierzonej przeciwko Sowietom, od połowy 1943 r. Szczególną uwagę poświęcił działaniom oddziałów i grup poakowskich oraz innych organizacji niepodległościowych.

Badania dotyczące antykomunistycznego powstania w latach 1944-1953, walki z okupacją sowiecką, działalności niepodległościowej prowadzone są cały czas. Trwają poszukiwania grobów Żołnierzy Niezłomnych. Obecnie na obszarze Polski zewidencjonowano ok. 500 miejsc związanych z ich gehenną, z tego 58 w województwie świętokrzyskim.

W słowie wstępnym prof. Urszula Oettingen przypomniała postać Danuty Siedzikówny „Inki”, osiemnastoletniej łączniczki i sanitariuszki 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, zamordowanej w sierpniu 1946 r. Wystawę jej poświęconą można do 19 marca oglądać w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Turystyki.

Ważnym gościem spotkania był Pan Stanisław Przeorski ze Wzdołu Rządowego, pamiętający doskonale tamte lata, więziony i torturowany przez funkcjonariuszy reżimu komunistycznego.

Wykładu wygłoszonego w sugestywny sposób przez prelegenta, który uczestniczył w pracach ekshumacyjnych „Żołnierzy Wyklętych” na cmentarzu na Piaskach w Kielcach, wysłuchano w pełnym szacunku milczeniu. Na twarzach młodych i starszych osób widać było nieskrywane emocje. To ciągle dla wielu Polaków nieznana historia, którą trzeba przypominać. To nasz wspólny obowiązek.

W imieniu uczestników spotkania i mieszkańców miasta i gminy Bodzentyn serdecznie dziękuję Panu Markowi Jończykowi za prelekcję będącą ważną lekcją polskiej historii. Dziękuję Instytutowi Pamięci Narodowej Delegaturze Kieleckiej za kilkuletnią współpracę podczas uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Szkole Podstawowej w Leśnej.

 

Urszula Oettingen

Prezes

Stowarzyszenia Siekierno Nasza Ojczyzna