W Bodzentynie wraz z Urszulą Oettingen kwestowali harcerze

image1W Bodzentynie z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Bodzentyna w dniu 1 listopada już po raz XVIII odbyła się kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków miejscowego cmentarza. Zebrano 7 731,83 zł. Udział w kweście wzięło 75 osób reprezentujących różne środowiska społeczne i zawodowe. Wśród nich byli Dariusz Skiba Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn, radni, nauczyciele, pracownicy kultury, młodzież szkolna.

W kweście uczestniczyli harcerze ZHP, odrodzonego na terenie gminy Bodzentyn jesienią ubiegłego roku. Harcerze wraz z drużynowymi Ingą Świderską i Janem Świderskim stanęli z puszkami przy bramach wejściowych. Wspólnie z nimi kwestowała prof. UJK Urszula Oettingen, która 25 lat temu, działając w Stowarzyszeniu Ochrony Dziedzictwa Narodowego, zorganizowała pierwszą w regionie kwestę na ratowanie zabytków kieleckiego Cmentarza Starego i prowadziła ją przez kilkanaście lat.

W dniu 1 listopada w wieczornym programie Radia Kielce „Spodziewany gość” Urszula Oettingen dzieliła się swoimi wspomnieniami z pierwszych kwest. Mówiła o osobach biorących udział w zbiórkach, które już odeszły do „miasta umarłych”. Ciepłe słowa poświęciła m.in. posłowi Przemysławowi Gosiewskiemu, związanemu z ziemią kielecką, który zginął w katastrofie smoleńskiej w 2010 r.; Pawłowi Pierścińskiemu znanemu fotografikowi, twórcy szkoły kieleckiego krajobrazu; Tadeuszowi Borsie architektowi, wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków.

Kwesty w Dniu Wszystkich Świętych odbyły się w wielu miejscowościach regionu świętokrzyskiego. To wspaniały wyraz pamięci o osobach znanych, zasłużonych dla rozwoju kraju, ale też o wszystkich, którzy wnieśli swoją cegiełkę w rozwój lokalnej społeczności.

Elżbieta Firlet

Fot. Mirosław Oettingen