Dąb pamięci przy Szkole Podstawowej w Leśnej w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

image1W dniu 9 maja 2018 r. w Szkole Podstawowej w Leśnej, kierowanej przez Dyrektor Beatę Domańską-Kózkę, odbyła się uroczystość posadzenia dębu pamięci. Jest to kolejny dąb posadzony w ramach akcji prowadzonej na terenie miasta i gminy Bodzentyn: 100 dębów pamięci na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Wydarzenie było również okazją do przypomnienia 83. rocznicy śmierci Józefa Piłsudskiego, zmarłego 12 maja 1935 r.

Dąb upamiętnia postać Marszałka Józefa Piłsudskiego, zapisanego w historii Polski, ale też ziemi bodzentyńskiej. W Bodzentynie, w latach I wojny światowej, Piłsudski  kwaterował   ze swoimi żołnierzami w końcu października 1914 r., w 1935 i 2017 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Bodzentyn.

Po odśpiewaniu Hymnu Narodowego dr hab. prof. UJK Urszula Oettingen wygłosiła krótką prelekcję. Następnie uczniowie z VI i VII klasy przeczytali wiersze poświęcone Piłsudskiemu. Później wysłuchano pieśni legionowych, w tym tych najbardziej znanych jak: „Pieśń o Wodzu miłym”, „Warczą karabiny i dzwonią pałasze”, „Pierwsza Kadrowa”. Przy dębie umieszczono tabliczkę z napisem poświęconym Piłsudskiemu, wykonaną przez Józefa Bąkowskiego z Leśnej-Starej Wsi. Uroczystość, w której uczestniczyli wszyscy uczniowie szkoły przygotowali nauczyciele: Aleksandra Wójcik, Barbara Czernikiewicz i Piotr Kita.

Dąb pamięci „Józef” zasadzono przy szkole w pobliżu płyty poświęconej papieżowi Janowi Pawłowi II w 2011 r. Te miejsca pamięci będą przypominać o dwóch wielkich Polakach, którzy wnieśli swój wybitny wkład w dzieło odbudowy państwa polskiego i przywrócenia jego niepodległości.

Elżbieta Firlet

Fot. Piotr Kita, Urszula Oettingen