W Gminie Bodzentyn – W 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości zapalmy znicze pamięci

Obraz 002W Narodowe Święto Niepodległości  pragniemy uczcić bohaterów, o których mówią pomniki, krzyże, mogiły zachowane w krajobrazie regionu świętokrzyskiego. To znaki kulturowe o wartościach historycznych, artystycznych, ideowych, emocjonalnych. Zapisane w pejzażu miasteczek i wsi  wskazują na  tych co odeszli, oddając życie w imię wolności Ojczyzny. Za wszystkich poległych i walczących będziemy modlić się w czasie uroczystych nabożeństw w kościołach.

Na terenie Miasta i Gminy Bodzentyn znajduje się około 30 miejsc pamięci narodowej z okresu powstania styczniowego, I i II wojny światowej, wojny polsko-bolszewickiej;  kilkadziesiąt mogił na cmentarzach parafialnych w Bodzentynie i we Wzdole Rządowym.

W dniu 11 listopada w miejscach pamięci narodowej przedstawiciele mieszkańców zapalą znicze, przewiązane  biało-czerwonymi szarfami. Zachęcamy Państwa do udziału w tej akcji. Będzie to kolejne wydarzenie, wpisujące  się w cykl obchodów  i działań, których celem jest przypominanie o polskiej drodze do niepodległości.

Urszula Oettingen

Fot. Urszula Oettingen