W Gminie Bodzentyn – Rok 2018 Rokiem Józefa Szermentowskiego

image1W 1833 r. w Bodzentynie, małym miasteczku w Górach Świętokrzyskich, urodził się Józef Szermentowski. Był wybitnym artystą malarzem. Jego prace, zwłaszcza pejzaże, stały się znaczącą częścią dziedzictwa narodowego. Pamięć o nim kultywowana była przez mieszkańców Bodzentyna od kilkudziesięciu lat. Jej uwieńczenie stanowiła uroczystość, która odbyła się 5 grudnia 2017 r.

Podczas sesji Rady Miejskiej na wniosek dr hab. prof. UJK Urszuli Oettingen i artysty malarza mgra Witolda Combera nadano Józefowi Szermentowskiemu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Bodzentyna. W uroczystości udział wzięli Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn Dariusz Skiba, Przewodniczący Rady Miejskiej w Bodzentynie Wojciech Kózka, radni, zaproszeni goście, uczniowie bodzentyńskich szkół z pocztami sztandarowymi.

Pan Witold Comber przybliżył najważniejsze wydarzenia z życia artysty, przede wszystkim w nawiązaniu do jego powiązań rodzinnych. Młodzież z Gimnazjum im. mjr. Jana Piwnika „Ponurego” w występie słowno-muzycznym zaprezentowała życiorys artysty, na tle jego prac malarskich. Z kolei prof. Urszula Oettingen przedstawiła w formie prezentacji multimedialnej, w ułożeniu chronologicznym, najważniejsze dzieła twórcy.

Radni podjęli również uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2018, Rokiem Józefa Szermentowskiego na terenie Miasta i Gminy Bodzentyn.

Po uroczystości inicjatorzy wydarzenia prof. Urszula Oettingen i Państwo Teresa i Witold Comberowie udali się w miejsca pamięci poświęcone Szermentowskiemu na terenie Bodzentyna, gdzie złożyli wiązanki kwiatów.

Ten ważny akt dla miejscowej społeczności zapoczątkował przypadające w przyszłym roku obchody 185. rocznicy urodzin artysty.

Elżbieta Firlet

Fot. Archiwum UMiGB