W Gminie Bodzentyn obchodziliśmy 73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

image1W dniu 1 sierpnia o godzinie 17 – Godzinie „W”, przedstawiciele mieszkańców miasta i gminy Bodzentyn zgromadzili się na cmentarzu parafialnym w Bodzentynie. Tutaj, kiedy rozległy się syreny, zebrani pochylili głowy nad mogiłami tych wszystkich, którzy podjęli walkę o niepodległość.

Prof. Urszula Oettingen Przewodnicząca Społecznej Rady Kultury Miasta i Gminy Bodzentyn przypomniała przebieg powstania. Mówiła o jego znaczeniu dla podtrzymania ducha wolności w latach sowieckiego zniewolenia. Przypomniała, że Powstanie Warszawskie, które wybuchło 1 sierpnia 1944 r. w ramach akcji „Burza” militarnie skierowane było przeciw Niemcom, a politycznie przeciw ZSRR.

Pan Witold Comber przybliżył postaci żołnierzy Armii Krajowej, pochodzących z Bodzentyna i okolic, którzy w sierpniu 1944 r. w myśl rozkazu gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego, w ramach tworzącego się Korpusu Okręgu Radom-Kielce „Jodła”, ruszyli na pomoc walczącej Warszawie. Blisko 6 tys. żołnierzy zgromadziło się w lasach przysuskich, jednak w wyniku przewagi wroga nie dotarli do stolicy.

Druhowie drużyny ZHP z Bodzentyna Gabriela, Jan i Kacper Świderscy odczytali wiersze z czasów powstania.

Następnie złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze na mogiłach żołnierzy Armii Krajowej: Jerzego Woźniaka, pseud. „Radwan”, „Mundek” twórcy placówki AK Bodzentyn „Zamek”, oraz członków rodziny Pałysiewiczów poległych w 1943 r.

W uroczystości uczestniczyli radni: Teresa Bzymek, Zofia Gliwa, Stanisław Chrzęszczyk; Marcin Sikorski Dyrektor Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Turystyki w Bodzentynie, drużynowi ZHP Inga i Jan Świderscy, Mirosław Oettingen w imieniu Stowarzyszenia Siekierno Nasza Ojczyzna.

Urszula Oettingen

Fot. Urszula i Mirosław Oettingen