W Gminie Bodzentyn. W Szkole Podstawowej w Leśnej zakończono projekt „Ojczyznę kochać trzeba i szanować”

100_9055Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości Stowarzyszenie Siekierno Nasza Ojczyzna wraz ze Szkołą Podstawową w Leśnej, przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta i Gminy Bodzentyn, w bieżącym roku zrealizowało projekt „Ojczyznę kochać trzeba i szanować”.

Uroczyste zakończenie projektu odbyło się w Szkole Podstawowej w Leśnej.  Rozpoczęło się odśpiewaniem Hymnu Narodowego. Uczniowie zaprezentowali występ przygotowany pod opieką nauczycieli Barbary Czernikiewicz i Aleksandry Wójcik zatytułowany „Polsko, ty zawsze wiernych miałaś synów”. W nim, w ekspresyjny sposób,  pokazano drogę Polaków do Niepodległości. Były wiersze, piosenki i piękne słowa o miłości Ojczyzny.

Następnie prof. Urszula Oettingen prezes Stowarzyszenia Siekierno Nasza Ojczyzna w podsumowaniu  projektu mówiła o wycieczkach uczniów szkoły do Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie, Podzamcza Chęcińskiego i Racławic. Na ręce Pani Dyrektor Beaty Domańskiej-Kózki wręczyła symboliczne biało-czerwone serce, które przywiozła z Marszu Niepodległości w Warszawie.

Radna Katarzyna Sikora złożyła  prof. Urszuli Oettingen podziękowania za współpracę ze szkołą w ramach kultywowania pamięci historycznej. Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn  Dariusz Skiba podziękował organizatorom i uczestnikom projektu za działalność w zakresie umacniania tradycji narodowej. Następnie  uczniowie otrzymali książki o tematyce historycznej nawiązujące do 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Uroczystość była ważnym wydarzeniem dla lokalnej społeczności, wpisując  się w obchody Narodowego Święta Niepodległości na terenie Gminy Bodzentyn.

Urszula Oettingen

Fot. Mirosław Oettingen