W Gminie Bodzentyn – Uczniowie z Bodzentyna i Leśnej uczcili 78. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego

image1„W obliczu Boga Wszechmogącego i Najświętszej Marii Panny, Królowej Korony Polskiej, kładę swe ręce na ten Święty Krzyż, znak męki i zbawienia i przysięgam być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej, stać nieugięcie na straży Jej honoru i o wyzwolenie Jej z niewoli walczyć ze wszystkich sił – aż do ofiary mego życia. Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej i rozkazom Naczelnego Wodza oraz wyznaczonemu przezeń Dowódcy Armii Krajowej będę bezwzględnie posłuszny, a tajemnicy niezłomnie dochowam cokolwiek by mnie spotkać miało.”

Przysięga żołnierza Armii Krajowej

Od 1998 r. dzień 27 września obchodzony jest na mocy Uchwały Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej jako Święto Polskiego Państwa Podziemnego. W ten sposób nawiązano do daty powstania w 1939 r. pierwszej konspiracyjnej organizacji niepodległościowej Służby Zwycięstwu Polski.

Dla upamiętnienia tego faktu dzień ten uczniowie Gimnazjum im. mjr. Jana Piwnika „Ponurego” w Bodzentynie i Szkoły Podstawowej w Leśnej poświęcili patriotycznemu wspomnieniu o walczących o niepodległość z niemieckim i sowieckim okupantem.

Zapalono znicze przy tablicy mjr. Jana Piwnika „Ponurego” w Gimnazjum w Bodzentynie. Następnie z Siekierna wyruszono na Polanę „Wykus” – ważne miejsce pamięci poświęcone żołnierzom Armii Krajowej walczącym w Górach Świętokrzyskich. Złożono kwiaty, zapalono znicze, zawiązano biało-czerwone kokardki na symbolicznej mogile Ludmiły Bożeny Stefanowskiej „Zjawy” poległej 28 października 1943 r., pomniku poświęconym żołnierzom AK z Grupy Warszawskiej, i kapliczce Matki Bożej Bolesnej na Polanie „Wykus”.

Prelekcje o powstaniu Polskiego Państwa Podziemnego i działalności oddziału mjr. Jana Piwnika „Ponurego” wygłosili prof. UJK Urszula Oettingen i Pan Witold Comber. Uczennice Gimnazjum z Bodzentyna Natalia Cybula i Daria Kołodziejska odczytały referaty poświęcone działalności Armii Krajowej i Rządowi Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie. Przy ognisku odbyło się śpiewanie pieśni patriotycznych pod kierunkiem nauczyciela Gimnazjum Artura Kleczaja i uczennicy Eweliny Chaby.

Organizatorami obchodów było Gimnazjum im. mjr. Jana Piwnika „Ponurego” w Bodzentynie oraz Stowarzyszenie Siekierno Nasza Ojczyzna. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele Społecznej Rady Kultury Miasta i Gminy Bodzentyn: Kazimierz Wilkosz i Witold Comber, opiekunowie młodzieży, nauczyciele z Gimnazjum w Bodzentynie: Dyrektor szkoły Danuta Kolasa, Mirosław Rubinkiewicz, Szymon Sikora, Jarosław Szczurek, Artur Kleczaj oraz ze Szkoły Podstawowej w Leśnej: Barbara Czernikiewicz i Piotr Kita.

Spotkanie przy znakach historii II wojny światowej, zapisanych w polskim krajobrazie, było dla uczestników ważną lekcją patriotyzmu, a zarazem wyrazem pamięci o walczących za wolność Ojczyzny.

Dr hab. prof. UJK    Urszula Oettingen

Prezes

Stowarzyszenia Siekierno Nasza Ojczyzna

Fot. Urszula Oettingen