W Gminie Bodzentyn – Jasełka w Szkole Podstawowej w Leśnej

image1Jest w moim kraju zwyczaj, że w dzień wigilijny, 

Przy wzejściu pierwszej gwiazdy wieczornej na niebie, 

Ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny 

Najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie.

Ten biały kruchy opłatek, pszenna kruszyna chleba,

a symbol wielkich rzeczy, symbol pokoju i nieba.

Na ziemię w noc wtuloną, Bóg schodzi jak przed wiekami.

Braćmi się znowu poczyńmy, przebaczmy krzywdy, gdy trzeba.

Podzielmy się opłatkiem, chlebem pokoju i nieba.

[Cyprian Kamil Norwid, „Opłatek”]

Czas przed świętami Bożego Narodzenia to oczekiwanie na te jedyne w roku dni, kiedy zasiadamy przy wspólnym stole, dzielimy się opłatkiem. To religijne i rodzinne święta.

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Leśnej 21 grudnia przygotowali jasełka – widowisko nawiązujące do narodzin Jezusa Chrystusa w Betlejem. Było Dzieciątko Boże i Matka Boska i Święty Józef, zadziwieni pasterze podążający do szopki i Trzej Królowie: Kacper, Melchior i Baltazar, mędrcy ze Wschodu, którzy przybyli do stajenki i złożyli dary – złoto, kadzidło i mirrę. Pojawił się chór aniołów i grupa diabłów kuszących i przestrzegających przed karą za złe uczynki. Śpiewano kolędy te tradycyjne, ale również te w nowoczesnej interpretacji słowno-muzycznej.

Wspaniały występ uczniów, ich zaangażowanie w odgrywane role w pięknej scenerii, wprowadził wszystkich w świąteczny nastrój. Mogliśmy przeżywać klimat pewnej mistyczności oraz możliwość uczestniczenia w tajemnicy Bożego Narodzenia.

Po przedstawieniu Pani Dyrektor szkoły Beata Kózka złożyła wszystkim obecnym: uczniom, rodzicom, nauczycielom życzenia świąteczne i noworoczne. Do tych życzeń przyłączyli się dr hab. prof. UJK Urszula Oettingen, Przewodniczący Rady Miejskiej Wojciech Kózka i Sekretarz Miasta i Gminy Bodzentyn Wojciech Furmanek. Zabierając głos podkreślili aktywny udział szkoły w życiu kulturalnym gminy i regionu. Następnie łamano się opłatkiem i posilono tradycyjnymi potrawami wigilijnymi.

Jasełka zostały przygotowane dzięki pracy nauczycieli Pań Elżbiety Stefańczyk i Aleksandry Mendak. Nad dekoracją czuwała Pani Alicja Łapka. Oprawę muzyczną zapewnił Pan Kamil Stefańczyk z Bodzentyna, prowadzący firmę „SK Pro Events”, już wcześniej uczestniczący w zorganizowaniu zabawy andrzejkowej w szkole. Ten dzień mogliśmy spędzić w podniosłej atmosferze również dzięki pomocy rodziców uczniów i pracowników obsługi szkoły.

Urszula Oettingen

Fot. Urszula Oettingen

Tagi: ,