W Łazach wypoczywają harcerze z Bodzentyna

20180808_182549

W bieżącym roku harcerze z Gminy Bodzentyn po raz drugi pojechali na obóz. Tym razem do miejscowości Łazy nad naszym pięknym Morzem Bałtyckim. Uczestnicy zostali zakwaterowani w Ośrodku wypoczynkowym „Bryza” w odległości kilkudziesięciu metrów od morza.

Opiekunami  młodzieży są drużynowi: Inga Świderska, Jan Świderski – kierownik obozu oraz Teresa i Witold Comberowie. Dla Państwa Comberów emerytowanych nauczycieli, którzy prowadzili przez wiele lat Drużynę Harcerską „Jodła” w Bodzentynie, to powrót do przeszłości, ale też wyraz przywiązania do wartości zawartych w słowach przyrzeczenia harcerskiego. Warto zaznaczyć, że wszyscy opiekunowie pojechali na obóz w ramach wolontariatu za co należą się im szczególne słowa podziękowania.

Obóz dla 40 druhów  mógł odbyć się dzięki współfinansowaniu przez Urząd  Miasta i Gminy Bodzentyn oraz zaangażowaniu rodziców uczestników.

Nad morzem druhowie wypoczywają. Najważniejsze są kąpiele i opalanie, ale też gry sportowe, zabawy, zwiedzanie okolicy, nowe przyjaźnie i sympatie. Drużynowi prowadzą zajęcia z technik harcerskich – nauki musztry, szyfrów, wiązania węzłów. To również nauka piosenek, dyskoteki, zaprawa poranna i konkurs na najbardziej zadbany pokój. Harcerze swoje siły wzmacniają dzięki smacznym posiłkom – do dyspozycji szwedzki stół. Przed nimi jeszcze wycieczka do Kołobrzegu i rejs statkiem.

Harcerski obóz to nie tylko wypoczynek lecz szkoła życia w grupie, wzajemnej pomocy i szacunku, w myśl harcerskich zasad. Nasi harcerze wracają 16 sierpnia. Na razie są na półmetku. Wspomnieniami  będą dzielić się później po powrocie do domów.

Urszula Oettingen

Fot. Witold Comber