Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza w Bodzentynie

image1W sobotę 3 września 2016 r. w całej Polsce oraz za granicą odbyło się Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza.

Narodowe Czytanie „Quo vadis” w warszawskim Ogrodzie Saskim rozpoczął prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą.

W Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Turystyki w Bodzentynie zebrali się mieszkańcy miasta i gminy. Spotkanie rozpoczęli Dariusz Skiba Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn i Marta Janicka Dyrektorka Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Bodzentynie – organizatorzy wydarzenia. Po przywitaniu gości oni pierwsi rozpoczęli czytanie narodowej lektury.

Na scenie, w starożytnej scenerii, odpowiadającej czasowi i miejscu powieści, kolejne fragmenty czytali m.in. radni Wojciech Kózka, Anna Wójcik, Bożena Wyglądacz, Janusz Wojkowski; panie Janina Obara, Marzanna Borek, Anna Koprowska; Dariusz Kasprowicz Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Bodzentynie, Stefan Rachtan Prezes Towarzystwa Przyjaciół Bodzentyna, Wojciech Furmanek Sekretarz Urzędu Miasta i Gminy Bodzentyn, prof. Urszula Oettingen Prezes Stowarzyszenia Siekierno Nasza Ojczyzna.

Miłą niespodziankę przygotowali reprezentanci miejscowych zespołów folklorystycznych, którzy odśpiewali przygotowaną przez siebie pieśń poświęconą Henrykowi Sienkiewiczowi i jego twórczości.

Z okazji tegorocznej odsłony Narodowego Czytania wykonana została okolicznościowa pieczęć, która została przesłana przez Kancelarię Prezydenta RP do wszystkich instytucji, organizujących Narodowe Czytanie. Bodzentyn również otrzymał taką pieczęć. Uczestnicy Narodowego Czytania mogli odbić pamiątkowy stempel na przyniesionych przez siebie egzemplarzach powieści Henryka Sienkiewicza.

Zebrani z uwagą słuchali płynących słów – o miłości, strachu, nienawiści, okrucieństwie i sile wiary. Warto powrócić do znanych polskich dzieł pokazujących wartości ponadczasowe, przede wszystkim te oparte na ideach dobra, prawdy i szacunku do człowieka.

 

Urszula Oettingen

Fot. Elżbieta Firlet, Mirosław Oettingen