Niedziela Palmowa na Świętym Krzyżu – 29 marca 2015 roku

DSCN7939Niedziela Palmowa to święto chrześcijańskie ustanowione na pamiątkę przybycia Jezusa Chrystusa do Jerozolimy. Rozpoczyna czas przygotowania do Świąt Wielkanocy. To dni będące wyciszeniem, skupieniem i przeżywaniem męki Chrystusa. Jest to również pierwszy dzień Wielkiego Tygodnia, który kończy się w Niedzielę Zmartwychwstania.

Niedziela Palmowa zwana też „Kwietną” lub „Wierzbną” jest obchodzona w Polsce od czasów średniowiecza.

Według tradycji katolickiej w dniu tym wierni przynoszą do kościołów palmy wielkanocne tradycyjnie przygotowywane z gałązek wierzby lub plecione z suszonych traw i kwiatów, ozdobione wstążkami; symbolizujące zmartwychwstanie i nieśmiertelność duszy. Podczas mszy dokonywany jest obrzęd poświęcenia przyniesionych przez wiernych palm.

W Niedzielę Palmową obowiązuje czerwony kolor szat liturgicznych. Mimo to uroczystość ma wymowę radosną, gdyż rozpoczyna ciąg wydarzeń, przez które dokonało się zbawienie świata. Radość i chwała tworzą nierozdzielną całość z cierpieniem; w męce zapowiedziane jest zmartwychwstanie.

Procesja z palmami w tym dniu jest upamiętnieniem wydarzenia sprzed wieków, z drugiej zaś strony zgodą wiernych na drogę do Boga przez krzyż.

Urszula Oettingen

 

Fot. Maria Cedro-Bąkowska, Józef Bąkowski