Pamięci Apolonii Synowiec – odeszła najstarsza mieszkanka Siekierna

Apolonia SynowiecKilka dni temu, w październiku 2014 r. zmarła Apolonia Synowiec z domu Szafraniec, nasza Ciocia, najstarsza mieszkanka Siekierna – miała 98 lat.

Ciocia Pelka, jak żeśmy ją nazywali, była kochana przez rodzinę, sąsiadów i znajomych. Zawsze pogodna i uśmiechnięta. Z przyjemnością wędrowałam do Niej i Zosi na Smyków – do drewnianego domu położonego w zacisznym miejscu, nad doliną rzeczki Świśliny. Jeszcze niedawno żegnała nas wyruszających na Marsz Powstańców Styczniowych 1863 r.

Brała udział w wydarzeniach organizowanych przez nasze Stowarzyszenie – piknikach i spotkaniach. Pamiętam ją wzruszoną w czasie Wigilii, śpiewającą pieśni przy krzyżu w Siekiernie-Podmieściu podczas nabożeństw majowych. Była Polką – patriotką poprzez swoje spokojne, wtopione w rytm przyrody życie.

Jej zdjęcie wykonane przez Macieja Wojtynę zdobyło 1 miejsce na organizowanym przez nas konkursie fotograficznym. Z niego patrzy Ciocia dobrymi, łagodnymi oczami. Teraz będzie spoglądać z góry na swoją rodzinną wieś i ukochaną ziemię świętokrzyską.

Zachowajmy Ją w naszej pamięci.

Urszula Oettingen

Fot. Urszula Oettingen, Maciej Wojtyna

Tagi: