Pamiętajmy o naszych bohaterach – Krakowski Marsz Rotmistrza Witolda Pileckiego

25 maja 2014 roku w dniu 66 rocznicy śmierci Rotmistrza Witolda Pileckiego i  obchodzonego też wtedy Europejskiego Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem,  ulicami miasta przeszedł „Krakowski Marsz Rotmistrza”.  W ten sposób mieszkańcy Krakowa oddali hołd wielkiemu Polakowi, bohaterowi narodowemu walczącemu z dwoma totalitaryzmami: niemieckim narodowym socjalizmem i sowieckim komunizmem. Marsz zorganizowało po raz drugi Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej przy współpracy Towarzystwa Parku im. Henryka Jordana oraz Stowarzyszenia KoLiber.

Po uroczystej mszy świętej w bazylice Mariackiej odprawionej w intencji Rotmistrza i wszystkich ofiar komunistycznego terroru, z Rynku Głównego wyruszył marsz na czele ze Szwadronem Ułanów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, pocztami sztandarowymi i orkiestrą wojskową. Uczestnicy przeszli do Parku im. Henryka Jordana, gdzie przy popiersiu Rotmistrza Pileckiego odbyły się główne uroczystości. Wzięła w nich udział wnuczka Rotmistrza, Małgorzata Kosior. Ojciec Jerzy Pająk, kapelan żołnierzy Armii Krajowej i środowisk niepodległościowych, przypomniał słowa bohatera: „Kochajcie ojczystą ziemię. Kochajcie swoją świętą wiarę i tradycje własnego Narodu. Wyrośnijcie na ludzi honoru”.

Rotmistrz Pilecki był  uczestnikiem wojny z bolszewikami 1920 r., wojny obronnej w 1939 r., oficerem Armii Krajowej. W 1940 r. dobrowolnie poddał się aresztowaniu, po którym został wywieziony do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, tworząc tu  konspiracyjny Związek Organizacji Wojskowej. Przesyłane z obozu meldunki były pierwszymi relacjami o dokonywanym w Oświęcimiu ludobójstwie. Walczył w Powstaniu Warszawskim. Skazany na karę śmierci przez władze komunistyczne, rozstrzelany 25 maja 1948 r. w więzieniu mokotowskim na Rakowieckiej, został pochowany, co stwierdziły badania w 2012 r., w kwaterze Na Łączce, przy murze Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie.

W marszu wzięli udział członkowie Stowarzyszenia Siekierno Nasza Ojczyzna.

 

                                                                                                Elżbieta Firlet

Fot. Elżbieta Firlet