Z Siekierna do Krakowa – kościół św. Wojciecha

W południowo-wschodniej części Rynku Głównego w Krakowie stoi niewielki kościół św. Wojciecha. Nie każdy dostrzega, że pod barokową formą kryje się romańska świątynia wzniesiona w XII w., prawdopodobnie w miejscu drewnianej budowli sakralnej, której relikty odkryto w 1961 r.

W jej podziemiach w miesiącach letnich udostępniany jest do zwiedzania rezerwat archeologiczno-architektoniczny z wystawą „Dzieje Rynku Głównego w Krakowie i kościoła św. Wojciecha”. Tutaj można zobaczyć fundamenty i nadziemne partie romańskiej budowli, pierwotny portal wejścia, poznać przemiany architektoniczno-urbanistyczne Rynku i działalność misyjną św. Wojciecha, biskupa męczennika.

W obszar sakralny, który współtworzy ta świątynia wpisana jest tradycja o głoszeniu kazań przez biskupa Wojciecha Sławnikowica w tym miejscu. Niektórzy badacze uważają, że mógł on podążać z Węgier przez Przełęcz Dukielską do Krakowa, gdzie dotarł z końcem 996 r. Na początku 997 r. przybył do Gniezna na dwór Bolesława Chrobrego i stąd udał się do Prus, gdzie zginął męczeńską śmiercią 23 kwietnia 997 r.

Wielki kronikarz Jan Długosz zapisał w 2. połowie XV w., że „Święty Wojciech pozostawił w Krakowie taką pamięć swoim nauczaniem, postępowaniem, cnotą i przykładem życia, że po spełnieniu jego chwalebnego męczeństwa w tym miejscu, gdzie zwykł nauczać, wzniesiono kościół ku jego czci, który trwając aż po dzień dzisiejszy świadczy o trosce męża Bożego o głoszenie słowa żywota i przywiązaniu do niego Polaków”.

 

                                                                                                       Elżbieta Firlet

Fot. Elżbieta Firlet