Skarżysko-Bór – 80. rocznica niemieckiej zbrodni

DSC_0139Dnia 16 lutego 2020 r. na osiedlu Bór odbyły się uroczystości poświęcone 80. rocznicy rozstrzelania przez Niemców 360 osób.

Rozpoczęły się mszą świętą w intencji pomordowanych w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Następnie uczestnicy udali się pod mogiłę ofiar. Po odśpiewaniu hymnu państwowego odbyło się poświęcenie około 7-metrowego drewnianego krzyża. W ten sposób przypomniano, że zaraz po dokonaniu mordu w lutym 1940 r. brzozowy krzyż postawił w tym miejscu harcerz Władysław Wasilewski. Potem zastąpiono go innym krzyżem, który stał jeszcze kilkanaście lat.

Inicjatorem ustawienia nowego krzyża po 80 latach był Krzysztof Brzeziński mieszkaniec Skarżyska-Kamiennej przy wsparciu Stowarzyszenia Siekierno Nasza Ojczyzna. Po dokonaniu uzgodnień z Instytutem Pamięci Narodowej modrzewiowy krzyż został ufundowany przez Nadleśnictwo Suchedniów na czele z Nadleśniczym Piotrem Fitasem.

Podczas obchodów głos zabrała dr hab. prof. UJK Urszula Oettingen prezes Stowarzyszenia Siekierno Nasza Ojczyzna, która przypomniała historię jednego z pierwszych masowych niemieckich mordów na polskich ziemiach. Wśród ofiar byli członkowie organizacji „Orzeł Biały”, uczniowie, harcerze, urzędnicy, wojskowi, kolejarze, ojcowie franciszkanie z miejscowego klasztoru, pracownicy zakładów przemysłowych.

Odnosząc się do przesłanek religijnych mówiła o tej mogile jako Skarżyskiej Golgocie, nawiązując do figury Jezusa Chrystusa dźwigającego krzyż na miejsce kaźni.

Następnie złożono wieńce i zapalono znicze. Niech pamięć o naszych rodakach trwa!

Urszula Oettingen

Fot. Mirosław Oettingen