Śladami kultury żydowskiej z udziałem Bodzentyna – „Cymes w Kielcach”

DSC07774„Urodziłam się w Polsce, w małym miasteczku Bodzentyn, 15 grudnia 1931 jako najmłodsza z pięciorga dzieci Jechiela i Miriam Rywki Szachter. Lata mojego wczesnego dzieciństwa wypełnione były radością i szczęściem, których tylko małe dzieci mogą doświadczać w pełni”.

(Goldie Szachter Kalib, Z Bodzentyna do Auschwitz i Bergen-Belsen, Bodzentyn2009)

Od 6 do 8 lipca 2018 r. trwało w Kielcach wydarzenie propagujące tradycję, kulturę i historię dawnych kielczan wyznania mojżeszowego. Organizatorem była Fundacja Pojednanie.

W sobotę 7 lipca na kieleckim rynku odbywały się koncerty muzyki klezmerskiej w wykonaniu zespołów z Warszawy i Krakowa, występ Zespołu Tańca Żydowskiego i Izraelskiego Klezmer z Cieszyna.

Współorganizatorem  wydarzenia był Urząd Miasta i Gminy Bodzentyn. Ola Biskup uczennica Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Psarach Starej Wsi czytała fragmenty pamiętnika Goldy Szachter, mieszkanki Bodzentyna. Ten piękny dokument Ola, uczestniczka i laureatka konkursów recytatorskich, zaprezentowała w przejmujący sposób, pokazując Bodzentyn oczami dziecka. Przybliżyła słuchaczom klimat międzywojennego miasteczka, jego okolice, rodzinę, obyczaje religijne.

Występom towarzyszyły prezentacje kulinarne. Były chałki, mace i inne potrawy kuchni żydowskiej przygotowane m.in. przez Stowarzyszenie „Miejska Góra” na Rzecz Rozwoju Celin i Podgórza. Za tę pomoc organizatorzy serdecznie dziękowali Paniom ze Stowarzyszenia.

Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn  Dariusz Skiba, prof. Urszula Oettingen z Instytutu Historii UJK oraz przedstawiciel Fundacji Pojednanie Jacek Sierka podziękowali Oli Biskup za wzruszające wystąpienie i przypomnienie historii społeczności żydowskiej mieszkającej w Bodzentynie. Burmistrz w swojej wypowiedzi podkreślił jak ważna jest pamięć o wielokulturowości świętokrzyskich miasteczek, o roli jaką odgrywali Żydzi w ich życiu kulturalnym, społecznym i gospodarczym.

Udział przedstawicieli naszego miasta był niezwykle ważny. To wyraz pamięci o tych, którzy odeszli w czasach Holokaustu, ale przetrwali w znakach kulturowych – wspomnieniach dokumentach i krajobrazie.

Urszula Oettingen

Fot. Urszula i Mirosław Oettingen

Tagi: ,