Święto 4. Pułku Piechoty Legionów w Kielcach

Na kieleckiej Bukówce 13 czerwca 2014 r. w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych obchodzono po raz kolejny Święto Pułkowe 4. Pułku Piechoty Legionów. W uroczystości zorganizowanej przez Stowarzyszenie Żołnierzy i Sympatyków 4 Pułku w Kielcach wzięli udział kombatanci, parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych i państwowych, wojska, policji, wyższych uczelni, poczty sztandarowe, młodzież oraz członkowie Stowarzyszenia Siekierno Nasza Ojczyzna.

Obchody rozpoczęły się mszą świętą w intencji żołnierzy 4. Pułku i 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów. Celebrował ją ks. płk dr Witold Mach z udziałem orkiestry z Gminy Jastków. Potem odbył się uroczysty apel oraz wystąpienia okolicznościowe. Głos zabrała prezes Stowarzyszenia Pani Zofia Wieczorek-Nowak przypominając dzieje powstania, walk i tradycje 4. Pułku począwszy od czasów Księstwa Warszawskiego.

Podczas apelu wręczono odznaczenia czwartackie. Nominację na stopień majora  otrzymała 85-letnia Józefa Życińska – żołnierz Armii Krajowej i organizacji Wolność i Niezawisłość, którą kilka miesięcy temu gościliśmy w Siekiernie-Podmieściu.

W trakcie uroczystości poinformowano o rozpoczęciu ogólnopolskiego Konkursu wiedzy o historii i tradycjach 4. Pułku Piechoty Legionów Polskich na tle wydarzeń I wojny światowej w związku z przypadającą w przyszłym roku 100. rocznicą jego sformowania. Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Żołnierzy i Sympatyków  4 Pułku w Kielcach. Patronat nad konkursem objął Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Z jego ramienia funkcję koordynatora merytorycznego i przewodniczącej komisji konkursowej  pełni dr hab. prof. Urszula Oettingen.

Po Apelu Pamięci i salwie honorowej złożono kwiaty przed tablicami poświęconymi „Czwartakom” poległym w latach I wojny światowej, wojny polsko-sowieckiej, II wojny światowej i zamordowanym w Katyniu.

Następnie spotkano się w Klubie Garnizonowym, gdzie odbył się okolicznościowy występ młodzieży z Gimnazjum nr 9 im. Henryka Sucharskiego w Kielcach.

Elżbieta Firlet

Fot. Urszula Oettingen, Jerzy Osiecki