Święto Wojska Polskiego w Bodzentynie

zajawkaMieszkańcy miasta i gminy Bodzentyn uczcili Święto Wojska Polskiego i 95. rocznicę Bitwy Warszawskiej, biorąc udział w uroczystym nabożeństwie w miejscowym kościele 15 sierpnia 2015 r.

Proboszcz ks. dr Leszek Sikorski w homilii mówił o związku religijnego Święta Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny z wydarzeniami wojny polsko-bolszewickiej, a zwłaszcza przełamaniem ofensywy Armii Czerwonej pod Warszawą. Wspomniał o patriotycznym stanowisku Kościoła, nabożeństwach i modlitwach w intencji ratowania Ojczyzny.

Prof. Urszula Oettingen Przewodnicząca Społecznej Rady Kultury Miasta i Gminy Bodzentyn mówiła o historii Święta, bohaterskiej walce całego narodu przeciwko sowietyzacji Polski. Przypomniała postać księdza Ignacego Skorupki, kapelana Wojska Polskiego, który zginął 14 sierpnia 1920 r. pod Ossowem, idąc do walki ze stułą i krzyżem w ręku. Nabożeńtwo zakończono odśpiewaniem patriotycznej pieśni Boże, coś Polskę

Następnie miał miejsce koncert Agnieszki Kowalczyk. Jej refleksyjne utwory wpisały się tego dnia doskonale w kościelne i państwowe Święto. Na placu przy ruinach zamku podczas pikniku rodzinnego zorganizowano konkurs na najpiękniejszy bukiet zielny. Wśród zwycięzców znalazły się Maria Cedro-Bąkowska z Leśnej i Urszula Oettingen z Siekierna-Podmieścia. Koncert i piknik odbywały się w ramach VII Festiwalu Wędrowania zorganizowanego przez Stowarzyszenie na rzecz Odnowy Wsi „Odnowica”.

Przedstawiciele władz na czele z Burmistrzem Dariuszem Skibą złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze na grobie Antoniego Pałysiewicza poległego w 1919 r. i płycie Nieznanego Żołnierza przy ul. Kieleckiej. Zebrani odmówili Wieczne odpoczywanie za wszystkich bojowników o wolność Ojczyzny.

 Elżbieta Firlet

Fot. Józef Bąkowski, Mirosław Oettingen, Ewa Ślęczek