Uczniowie Szkoły Podstawowej w Leśnej w Muzeum Narodowym w Kielcach

image1W ramach kontynuowania przez Stowarzyszenie Siekierno Nasza Ojczyzna i Szkołę Podstawową w  Leśnej pod dyrekcją Pani Beaty Kózki projektu „Pamiętajmy o naszych bohaterach”, 16 września 2016 r. uczniowie szkoły wzięli udział w warsztatach edukacyjnych w Muzeum Narodowym w Kielcach. Zajęcia poświęcone były tradycji walk o wolność w latach I wojny światowej, a zwłaszcza postaci Józefa Piłsudskiego. Dzieci zwiedziły Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego – część Pałacu Biskupów Krakowskich, w którym w 1914 r. znajdowała się kwatera główna oddziałów strzeleckich.

Uczniowie obejrzeli tryptyk autorstwa artysty malarza Stanisława Kaczora-Batowskiego przedstawiający wkroczenie strzelców na czele z Komendantem Piłsudskim do Kielc 12 sierpnia 1914 r. Oglądano również pamiątki po Piłsudskim: mundur, popiersie, maskę pośmiertną, a także makietę Pomnika Legionów – tzw. Czwórki Legionowej. Pomnik ten znajduje się w Kielcach naprzeciwko Domu Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego im. Józefa Piłsudskiego (obecnie siedziba Wojewódzkiego Domu Kultury).

W trakcie zajęć plastycznych dzieci malowały postać Józefa Piłsudskiego na Kasztance – jego ulubionej klaczy.

Później zwiedzono pałac. Wczesnobarokową rezydencję oglądano z zewnątrz, mówiono o jej fundatorze biskupie Jakubie Zadziku, zwrócono uwagę na bogaty wystrój architektoniczno-malarski, wyposażenie poszczególnych sal i eksponaty, które obecnie zatraciły już swoje walory użytkowe, ale pozostały cennymi pamiątkami życia codziennego warstwy magnackiej w dawnych wiekach.

Następnie w sali na piętrze pałacu odbyły się zajęcia plastyczne: „Budujemy pałac”. Dzieci musiały uzupełnić jego wygląd, dorysowując elementy, które zapamiętały w trakcie zwiedzania.

Uczniowie z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez pracowników muzeum, odpowiadali na pytania. Wiedzieli, że zamek w Bodzentynie został również wzniesiony z inicjatywy biskupów krakowskich wiele lat wcześniej; a w końcu października 1914 r. przebywał w Bodzentynie Józef Piłsudski na czele 1. Pułku Piechoty Legionów Polskich.

Wycieczka odbyła się pod opieką nauczycieli: Anny Telki-Maciejskiej, Aleksandry Mendak, Barbary Czernikiewicz, Edyty Pożogi, Mirosława Rubinkiewicza oraz prof. Urszuli Oettingen.

Dla uczniów była to kolejna ważna lekcja historii pokazująca zabytki naszego regionu i postaci związane z walką o wolność.

Urszula Oettingen

Fot. Barbara Czernikiewicz, Urszula Oettingen