Uroczystości w Michniowie 2019

DSC_0865W 2017 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił dzień 12 lipca Dniem Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. W ten sposób upamiętniono pacyfikację Michniowa dokonaną przez Niemców 12 i 13 lipca 1943 r. oraz ponad 800 wsi w latach II wojny światowej. W dniu tym oddajemy hołd wszystkim mieszkańcom wsi – rozstrzelanym, wypędzonym z domostw, pozbawionym dobytku, wywożonym do sowieckich łagrów i niemieckich obozów koncentracyjnych oraz na przymusowe roboty; ofiarom czystek etnicznych na Wołyniu i Podolu.

W bieżącym roku mija 76. rocznica niemieckiej zbrodni w  Michniowie, podczas której zginęły 204 osoby. Obchody odbyły się 12 lipca 2019 r. w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w intencji pomordowanych. Po okolicznościowych przemówieniach odbył się występ patriotyczny w wykonaniu zespołu Michniowianie oraz Dziecięcego Zespołu Folklorystycznego Miniaturka ze Wzdołu.

Następnie przedstawiciele władz centralnych, wojewódzkich, samorządowych, organizacji społecznych, mieszkańcy złożyli kwiaty i zapalili znicze na mogile zamordowanych. Jak co roku w uroczystościach wzięli udział świadkowie pacyfikacji oraz rodziny zabitych.

W imieniu władz Miasta i Gminy Bodzentyn kwiaty złożył Zastępca Burmistrza Andrzej Jarosiński; ze strony Stowarzyszenia Siekierno Nasza Ojczyzna Urszula i Mirosław Oettingen.

Obecny na uroczystości Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski mówił o powołaniu kilka miesięcy temu Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi. To ważna instytucja, której celem będzie ocalenie wszystkiego co wieś wniosła do kultury Polski. W sferze pamięci historycznej to walka o polską tożsamość i niepodległość w latach II wojny światowej.

Urszula Oettingen

Fot. Mirosław Oettingen