W Ciekotach żegnaliśmy karnawał

Fundacja Korzenie na czele z Panią Prezes Iwoną Furmańczyk 9 lutego 2013 r. zorganizowała w Ciekotach tzw. Kusoki – tradycyjną zabawę taneczną kończącą karnawał. Kusoki to ludowa nazwa określająca świętokrzyskie ostatki, odbywające się przez trzy dni, poprzedzające Środę Popielcową. Zabawy taneczne powiązane były z cyklem obrzędów, które zaginęły w dzisiejszych czasach. Jednak dzięki grupie pasjonatów są pielęgnowane i przywracane.

Członkowie i przyjaciele Stowarzyszenia Siekierno Nasza Ojczyzna wspólnie z tancerzami z Zespołu Pieśni i Tańca Ciekoty oraz licznymi gośćmi bawili się przy rytmach świętokrzyskich poleczek, walczyków, oberków. Tańczono w izbie biesiadnej na terenie Gospodarstwa agroturystycznego „Nad wodą”, na drewnianej podłodze, jak dawniej bywało. Do tańca przygrywali jedni z najlepszych muzykantów z regionu świętokrzyskiego –  Kapela Ciekoty.

Zabawę zaczęliśmy od regionalnych świętokrzyskich melodii, a skończyliśmy na wspólnym śpiewie pieśni biesiadnych i patriotycznych. Tutaj prym wiodła młodzież z Krakowa. Wniosek: sztuka i kultura ludowa zachwyca wszystkich, niezależnie od wieku.

Urszula Oettingen

Prezes Stowarzyszenia Siekierno Nasza Ojczyzna