W Gminie Bodzentyn – sadzimy dęby pamięci w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

image1W związku z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości zachęcamy do upamiętnienia tego faktu poprzez posadzenie dębu pamięci.

W Urzędzie Miasta i Gminy Bodzentyn od 9 kwietnia będzie można otrzymać sadzonkę drzewka, jednocześnie określając jaką postać zasłużoną w walce o niepodległość będzie upamiętniać. Mogą to być postaci  ogólnie znane, ale też ważne dla historii regionu i lokalnej społeczności. Zostaną one również  uwiecznione w specjalnie przygotowanej księdze pamiątkowej.

Przy każdym drzewku zostanie na tabliczce podana krótka informacja o tej osobie. Sadzonki dębów w ilości 100 sztuk otrzymaliśmy z Nadleśnictwa Łagów dzięki uprzejmości Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu za co serdecznie dziękujemy.

Po sadzonki mogą zgłaszać się stowarzyszenia, instytucje publiczne, szkoły, osoby fizyczne. W ten sposób stworzymy swoistą mapę pamięci zapisaną w krajobrazie kulturowym miasta i gminy.

Akcję sadzenia dębów rozpoczniemy 8 kwietnia podczas uroczystości w Bodzentynie: „Niech poniosą wieść o wolności”. W jej trakcie zostanie m.in. posadzonych pięć dębów upamiętniających Józefa Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Jana Piwnika „Ponurego”, Kazimierza Szermentowskiego.

Osoby zainteresowane otrzymaniem sadzonki proszone są o kontakt z sekretariatem Urzędu Miasta i Gminy w Bodzentynie.

 

Dr hab. prof. UJK Urszula Oettingen

Prezes

Stowarzyszenia Siekierno Nasza Ojczyzna