W Gminie Bodzentyn – w Szkole Podstawowej w Leśnej-Starej Wsi zakończono projekt „Strażacka Niepodległa”

DSC_0044 — kopiaW bieżącym roku Stowarzyszenie Siekierno Nasza Ojczyzna wraz ze Szkołą Podstawową w Leśnej realizowało projekt „Strażacka Niepodległa” w nawiązaniu do 100. rocznicy odrodzenia straży pożarnych na ziemiach polskich. Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Miasta i Gminy Bodzentyn.

Pierwszym jego etapem była wycieczka uczniów do  Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach, gdzie zwiedzono m.in. wystawę pokazującą walkę druhów strażackich o niepodległość Polski, w tym ich udział w I Powstaniu Śląskim w 1919 r. W tym roku obchodzimy 100. rocznicę tego narodowego zrywu.

Dnia 14 listopada w Szkole Podstawowej w Leśnej odbyło się zakończenie projektu. Uczniowie pod kierunkiem nauczycielek Barbary Czernikiewicz i Aleksandry Wójcik przygotowali patriotyczny występ. Mówili o walce Polaków o niepodległość w latach I wojny światowej, postaci Józefa Piłsudskiego Komendanta I Brygady Legionów Polskich, śpiewali patriotyczne pieśni.

Następnie prof. Urszula Oettingen prezes Stowarzyszenia Siekierno Nasza Ojczyzna podsumowała projekt, dziękując nauczycielom i uczniom za współpracę. Przypomniała również o działalności Ochotniczej Straży Pożarnej w Bodzentynie, która w tym roku obchodzi 115. rocznicę powstania. Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn Dariusz Skiba podziękował Dyrektorce szkoły Beacie Domańskiej-Kózce, organizatorom projektu i uczestnikom za propagowanie pamięci historycznej.

Podczas uroczystości rozstrzygnięto konkurs plastyczny „Strażacka Niepodległa –  strażacy chronią, ratują, pomagają”. Udział w nim wzięli wszyscy uczniowie szkoły. Rysunki zostały zaprezentowane na specjalnej wystawie, zaś ich autorzy otrzymali upominki.

Zrealizowany projekt był kolejnym skupiającym się na przypominaniu polskiej historii i udziale Polaków w walce o wolność Ojczyzny. To ważne działania budujące patriotyzm wśród uczniów szkoły i miejscowej społeczności.

Urszula Oettingen

Fot. Urszula Oettingen, Beata Domańska-Kózka