W Siekiernie i Bodzentynie uczciliśmy 151. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego

bW bieżącym roku po raz czwarty Stowarzyszenie Siekierno Nasza Ojczyzna wzięło udział w centralnych obchodach 151. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego i XXI Marszu Szlakiem Powstańców.  25 stycznia 2014 r. uczestnicy spotkali się w  Domu Pracy Twórczej Stowarzyszenia w Siekiernie-Podmieściu.

Prof. Urszula Oettingen  przypomniała przebieg działań powstańczych w Górach Świętokrzyskich: potyczki i walki Mariana Langiewicza w  okolicach Wąchocka i Św. Krzyża w styczniu i w lutym 1863 r., później  oddziału Dionizego Czachowskiego, Józefa Hauke-Bosaka i innych dowódców. Wspomniała o ostatnich bojach w kwietniu 1864 r. w pobliżu Radkowic, Siekierna, Klonowa i Bronkowic.

Po odczytaniu Manifestu Rządu Narodowego z 22 stycznia 1863 r. wzywającego Polaków do walki o wolność, odśpiewaniu pieśni patriotycznych, zgromadzeni pod narodowymi sztandarami, w historycznych strojach, w siarczystym mrozie, przez Kamienną Górę, podążyli w stronę Leśnej. Przy Targowicy dołączyli do kolumny strzelców maszerujących pod komendą Daniela Wosia z Suchedniowa. Wspólnie udano się do Bodzentyna, gdzie na Rynku Górnym odbyły się dalsze uroczystości z udziałem miejscowych władz, grup rekonstrukcyjnych z Buska-Zdroju, Siekierna i Staszowa. Odczytano apel poległych i złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą powstanie.

W tym roku w skład  grupy rekonstrukcji historycznej  Stowarzyszenia Siekierno Nasza Ojczyzna weszli  Andrzej Dębicki, Józef Bąkowski, Urszula Słoka, Urszula i Mirosław  Oettingen; studenci  Koła Naukowego „Grot” z Instytutu Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach: Joanna Babiarz, Ewelina Ciszek, Mateusz Lisak, Michał Kita, Wojciech Zarosa, Jakub Makowski, Daniel Krogulec. Z grupą strzelców maszerował Kamil Woźniak student I roku Militarystyki Historycznej kieleckiego uniwersytetu.

Przed południem przedstawiciele Stowarzyszenia złożyli kwiaty i zapalili znicze na mogile poległych powstańców na cmentarzu parafialnym w Bodzentynie.

                                                                                                                                 Elżbieta Firlet

Fot. Urszula i Mirosław Oettingen