„Walizka z historią” w Szkole Podstawowej w Leśnej

image1Na zaproszenie Stowarzyszenia Siekierno Nasza Ojczyzna i Dyrektora Szkoły Podstawowej w Leśnej Pani Beaty Kózki przyjechała do szkoły „walizka z historią”. To tytuł warsztatów, które poprowadziła Pani Iwona Grabczak adiunkt w Muzeum Historii Kielc. Zajęcia odbyły się w trzech grupach. Przedszkolaki i uczniowie z ciekawością spoglądali na starą tekturową walizkę, która jeszcze kilkadziesiąt lat temu towarzyszyła podróżnym.

Pani adiunkt po kolei wyjmowała z walizki różne przedmioty, które służyły nieraz w codziennym życiu, a teraz stały się już nieużyteczne, zapomniane, budzące tylko sentyment. Uczniowie zgadywali przeznaczenie poszczególnych eksponatów, wyłaniających się z tajemniczej walizki.

Z ciekawością oglądali pióro w formie obsadki ze stalówką, z której ciągle kapał atrament i robiły się kleksy – obecnie nieznane zjawisko, suszkę kołyskową do usuwania nadmiaru atramentu, drewnianą podstawkę pod pióro i kałamarz, metalowy przyrząd do wycinania z ciasta makaronu, drewniane prawidła służące do wypełniania butów, pomagające utrzymać je w dobrym stanie. Duże zainteresowanie wzbudziła malutka kuchenka gazowa z mosiężną butlą w formie kuli, stare wiązane ochraniacze na nogawki, płyta gramofonowa winylowa z muzyką odtwarzaną na gramofonie. Dzieci chętnie odpowiadały na pytania, zastanawiały się czy w ich domach są jeszcze przedmioty, które dawniej służyły dziadkom i rodzicom.

Warsztaty były ważną lekcją historii. Prezentowane obiekty przeniosły uczestników w minioną epokę: do starej szkoły, domu pradziadków. Pokazały, że codzienne przedmioty mogą być ważnymi źródłami historycznymi i pamiątkami rodzinnymi. Było to kolejne spotkanie uczniów Szkoły Podstawowej w Leśnej z zabytkami przeszłości.

Serdecznie dziękujemy Muzeum Historii Kielc za współpracę w zakresie utrwalania pamięci historycznej.

Urszula Oettingen

Prezes

Stowarzyszenia Siekierno Nasza Ojczyzna

Fot. Urszula Oettingen