Wykus 2018 – Mieszkańcy gminy Bodzentyn oddali hołd bohaterom

IMG_20180616_180546W tym roku uroczystości upamiętniające działalność żołnierzy Armii Krajowej w Górach Świętokrzyskich miały szczególny wymiar i trwały trzy dni. W Wąchocku 15 czerwca zorganizowany został panel historyczny poświęcony przypomnieniu powtórnego  pogrzebu płk. Jana Piwnika „Ponurego” w 1988 r. Od tego momentu minęło 30 lat. W dyskusji uczestniczyli: dr Marek Jedynak z IPN, Rafał Obarzanek-Komendant Staropolskiej Chorągwi Harcerzy ZHR, Krzysztof Musielak-Dyrektor Biura Historii i Tradycji Policji Komendy Głównej Policji w Warszawie, Mieczysław Sokołowski – dziennikarz i dyplomata, dr hab. prof. UJK Urszula Oettingen.  Następnie udano się do Opactwa cystersów, gdzie spoczywają szczątki Jana Piwnika „Ponurego”. Tu odmówiono modlitwę i złożono wiązanki kwiatów. Przy klasztorze można było obejrzeć wystawę poświęconą uroczystościom pogrzebowym w 1988 r.

16 czerwca 2018 r. na polanie Wykus uroczystości poświęcono żołnierzom Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury”- „Nurt”, walczących w obronie ojczyzny w czasie II wojny światowej.  Obchody rozpoczęły się  podniesieniem flagi na maszt i przywitaniem zebranych. Następnie odbyła się polowa msza święta. Po nabożeństwie wręczono policyjne Odznaki Zasługi im. Jana Piwnika „Ponurego”, odczytano Apel Poległych.

Wśród przedstawicieli wielu instytucji i środowisk uczestniczących w uroczystości byli Urszula i Mirosław Oettingen ze Stowarzyszenia Siekierno Nasza Ojczyzna, mieszkańcy Leśnej i Bodzentyna: Maria i Józef Bąkowscy, Teresa Comber, Maria Domańska-Nogajczyk. W dniu tym po raz pierwszy odbył się I Rajd rowerowy Wykus 2018, którego współorganizatorem było Stowarzyszenie Siekierno Nasza Ojczyzna.

Uroczystości zakończyły się 17 czerwca w Wąchocku mszą świętą oraz inscenizacją ostatniej bitwy Jana Piwnika „Ponurego” pod Jewłaszami, na Nowogródczyźnie.

Urszula Oettingen

Fot. Maria Domańska-Nogajczyk, Maria Bąkowska, Józef Bąkowski, Mirosław Oettingen