Nie żyje Barbara Wachowicz – pisała o „Żeromszczyźnie”

WachowiczCiebie jedną kocham, cudowna rodzinna ziemio.

Bądź błogosławiona, stworzona dla nas,

abyś wspierała dusz naszych słabość,

abyś powiększała uczuć małość, piękna, dobra, umiłowana…

Stefan Żeromski

Te słowa umieściła Barbara Wachowicz na początku swojej opowieści „Ciebie jedną kocham” poświęconej ziemi Stefana Żeromskiego.

Barbara Wachowicz urodziła się w 1937 r. w Warszawie. Jest autorką książek, spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków. O swoich ulubionych bohaterach historycznych i literackich opowiadała posługując się piękną polszczyzną, co przyniosło jej w 2001 r. tytuł Mistrza Mowy Polskiej. Była też laureatką wielu nagród.

Mocno związana z regionem świętokrzyskim, od lat wracała na „Żeromszczyznę”. Pamiętamy jej zaangażowanie w walkę o Szkołę Podstawową imienia Stefana Żeromskiego w Mąchocicach – Scholasterii, starania o budowę dworu Stefana Żeromskiego w Ciekotach.

Uczestniczyła w wielu wydarzeniach poświęconych pamięci autora „Puszczy jodłowej”. W październiku 2014 r. była gościem w Psarach-Starej Wsi, gdzie wzięła udział w obchodach 150. rocznicy urodzin pisarza i odsłonięcia pomnika w miejscu budynku szkoły, do której w latach 1873-1874 uczęszczał Stefan Żeromski. Wtedy, jak zwykle, mówiła pięknie o Polsce i naszej Małej Ojczyźnie.

W dniu 7 czerwca 2018 r. odeszła wielka patriotka, propagatorka polskości. Miłość do kraju przekazywała swoim życiem i twórczością. Była wielką damą polskiej literatury. Zapamiętamy jej postać w fioletach, bo ten kolor był jej ulubionym.

W jednym z wywiadów mówiła: To jest Polska wspaniałych nauczycieli, ofiarnych lekarzy – i młodzieży – mądrej, wrażliwej, odpowiedzialnej. Mam szczęście cieszyć się przyjaźnią i współpracą młodych – od Zakopanego po Gdańsk i od Wrocławia po Białystok. To Oni odwołują się do Testamentu Krzysia Baczyńskiego, który zanim poległ na barykadach Powstania, rzucił przesłanie: „Trzeba nam teraz umierać, by Polska umiała znowu żyć”. Oni wierzą, iż to marzenie o Polsce żyjącej, o ideale Polski godnej szacunku – spełnią. I ja tę wiarę podzielam.

Urszula Oettingen

 

Na fot. Barbara Wachowicz podczas uroczystości w Psarach-Starej Wsi 12 października 2014 r., fot. Urszula Oettingen