O nas» Urszula Oettingen

Urszula Oettingen odznaczona za zasługi dla pożarnictwa

W czasie uroczystego apelu z okazji Narodowego Święta Niepodległości dr hab. Urszula Oettingen prezes Stowarzyszenia Siekierno Nasza Ojczyzna została odznaczona Srebrnym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa. Uroczystość odbyła się 12 listopada 2013 r. w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach, z udziałem Komendanta Głównego PSP gen.bryg. Wiesława Leśniakiewicza. W trakcie obchodów około 100 strażaków z całego województwa świętokrzyskiego zostało wyróżnionych odznaczeniami i awansami na wyższe stopnie.

Więcej »

Doroczna Nagroda w Dziedzinie Kultury za 2012 r.

Urszula OettingenW bieżącym roku nagrodę główną w kategorii nagród indywidualnych za działalność społeczną w dziedzinie kultury za 2012 r. na terenie powiatu kieleckiego, przyznaną przez Starostę Powiatu Kieleckiego, otrzymała Urszula Oettingen. Pani Oettingen odebrała ją za działalność na rzecz utrwalania pamięci historycznej na terenie powiatu kieleckiego, a zwłaszcza gminy Bodzentyn. W kategorii zespołów artystycznych (dorośli) nagrodę główną zdobył Zespół „Echo Łysicy” z Bielin. W kategorii zespołów artystycznych dziecięcych nagroda główna przypadła Zespołowi „Świętokrzyskie Diabliki” z Nowej Słupi.

Więcej »

Urszula Oettingen

              Urszula Oettingen, ur. w Tarnowie, absolwentka historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, doktor habilitowany nauk humanistycznych w dyscyplinie historia. Po studiach pracowała w Państwowej Służbie Ochrony Zabytków Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach, gdzie zajmowała się dokumentacją i ochroną  miejsc pamięci narodowej oraz zabytków sepulkralnych. Obecnie nauczyciel akademicki w Instytucie Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Dr hab. Urszula Oettingen jest pasjonatką dziejów regionu świętokrzyskiego. Zainteresowania badawcze: społeczeństwo polskie w XIX i XX w., I wojna światowa ze szczególnym  uwzględnieniem Legionów Polskich i ziemiaństwa; rola miejsc pamięci narodowej w budowaniu tożsamości narodu i społeczności  lokalnych, historia straży pożarnych. Autorka 5 książek, ok. 170 artykułów naukowych i popularnonaukowych, uczestniczka kilkudziesięciu konferencji naukowych. Więcej »