Urszula Oettingen odznaczona za zasługi dla pożarnictwa

W czasie uroczystego apelu z okazji Narodowego Święta Niepodległości dr hab. Urszula Oettingen prezes Stowarzyszenia Siekierno Nasza Ojczyzna została odznaczona Srebrnym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa. Uroczystość odbyła się 12 listopada 2013 r. w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach, z udziałem Komendanta Głównego PSP gen.bryg. Wiesława Leśniakiewicza. W trakcie obchodów około 100 strażaków z całego województwa świętokrzyskiego zostało wyróżnionych odznaczeniami i awansami na wyższe stopnie.

Urszula Oettingen historyk z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach jest autorką dwóch prac naukowych dotyczących dziejów ochotniczej straży pożarnej w Kielcach: Towarzystwo Ochotniczej Straży Ogniowej w Kielcach 1873-1918. Studium działalności w latach niewoli narodowej, Kielce 2010 i Ochotnicza Straż Pożarna w Kielcach 1919-1939, Kielce 2012. Publikacje te są nieocenionym źródłem wiedzy o kieleckiej straży i o życiu mieszkańców Kielc w XIX i 1. połowie XX wieku. Pani Oettingen ukazała historię organizacji, która w latach niewoli narodowej walczyła nie tylko z pożarami, ale też o utrzymanie polskości; zaś w okresie międzywojnia była niezastąpiona w dziedzinie ochrony przeciwpożarowej i działalności na rzecz miasta i regionu.

Podczas apelu odsłonięto w budynku straży przy ul. Sandomierskiej tablicę pamiątkową poświęconą zasłużonemu płk.poż. Józefowi Orlicz-Plebankowi, w latach 1930-1960 współtwórcy ochrony przeciwpożarowej na ziemi kieleckiej.

 Elżbieta Firlet