Pamięć o Marszałku Józefie Piłsudskim w Gminie Bodzentyn

W 2020 roku przypada 153.rocznica urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego, szczególnie zasłużonego w walce o niepodległość Polski. Urodził się 5 grudnia 1867 r. w Zułowie na Wileńszczyźnie. Po jego śmierci na terenie Zułowa utworzono rezerwat pamięci, gdzie w 1937 r. Prezydent Rzeczypospolitej Ignacy Mościcki i Aleksandra Piłsudska zasadzili „dąb pamięci”. W pobliżu dębu w roku 2005 Związek Polaków na Litwie ufundował granitową tablicę z sentencją: „Dał Polsce wolność, granice, moc i szacunek”.

Podczas swojego życia Piłsudski przebywał w wielu miejscowościach również w Bodzentynie i okolicach. Świadczą o tym znaki materialne – miejsca pamięci.

W 1988 r. z inicjatywy Antoniego Wacińskiego prezesa Towarzystwa Przyjaciół Bodzentyna odsłonięto w Bodzentynie tablicę upamiętniającą pobyt Józefa Piłsudskiego w tym mieście, w latach I wojny światowej, 30 i 31 października 1914 r., kiedy załamała się ofensywa państw centralnych na Dęblin i Warszawę. W 2017 r. w nawiązaniu do nadania Józefowi Piłsudskiemu w 1935 r. tytułu Honorowego Obywatela Gminy Bodzentyn Rada Miejska Bodzentyna rozszerzyła ten akt na Miasto. Mówi o tym tablica umieszczona w budynku Urzędu Miasta i Gminy ufundowana przez Teresę i Witolda Comberów oraz Urszulę i Mirosława Oettingen.

W dniu 5 października 2018 r. odbył się Marsz Szlakiem Józefa Piłsudskiego w Górach Świętokrzyskich. Podczas marszu przy wejściu do miejscowej szkoły odsłonięto tablicę poświęconą pobytowi Józefa Piłsudskiego w Świętej Katarzynie 31 października 1914 r. W tym czasie dowodził on 1 pp Legionów Polskich, prowadząc na ziemi świętokrzyskiej działania przeciwko wojskom rosyjskim. W roku 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości osobę Piłsudskiego upamiętniono poprzez zasadzenie „dębów pamięci” m.in. w Bodzentynie przy Szkole Podstawowej im. Antoniego Wacińskiego na tzw. Skwerze Wolności.

Dla uczczenia tej wielkiej postaci przedstawiciele Stowarzyszenia Siekierno Nasza Ojczyzna zapalili znicze w miejscach poświęconych Józefowi Piłsudskiemu. Również w Leśnej-Starej Wsi uczennice miejscowej szkoły podstawowej zapaliły symboliczny znicz przy dębie upamiętniającym postać Marszałka. Warto wspomnieć, że szkoła ta prowadzona przez Dyrektorkę Beatę Domańską-Kózkę w szczególny sposób kultywuje pamięć o polskich bohaterach. Tutaj m.in. organizowane są gminne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, realizowane projekty promujące polską historię. To zasługa Dyrekcji, nauczycieli i okolicznych mieszkańców, którzy dostrzegają potrzebę wychowania patriotycznego dzieci i młodzieży nie tylko poprzez teoretyczną naukę, ale pielęgnowanie miejsc pamięci narodowej. To ważne dla budowania właściwych postaw i wyboru przyszłych celów życiowych.

                                                                                                Urszula Oettingen

Fot. Urszula i Mirosław Oettingen