Aktualności

37. lat temu wprowadzono stan wojenny – Pamiętamy

100_9294 113 grudnia mija kolejna rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Instytut Pamięci Narodowej zachęca do postawienia w oknach tego dnia o godz. 19.30 światełek dla upamiętnienia tragicznych wydarzeń sprzed 37 lat.

Akcja „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności” prowadzona przez IPN, nad którą honorowy patronat objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, ma na celu upamiętnienie wszystkich tych, którzy stracili życie lub w inny sposób ucierpieli w wyniku wprowadzonego 13 grudnia 1981 r. stanu wojennego.

Do akcji dołączył Kościół katolicki w Polsce, który zaapelował do wiernych o zapalenie symbolicznego światełka w oknach domów na znak pamięci o tych, którzy doznali brutalnej polityki reżimu komunistycznego w latach 80. XX wieku. Czwartek 13 grudnia 2018 r. będzie we wszystkich polskich diecezjach dniem modlitw za ofiary stanu wojennego. Lampki zabłysną w oknach siedzib biskupich i parafii. List wyrażający poparcie dla akcji społecznej wystosował do prezesa IPN dr. Jarosława Szarka przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski Arcybiskup Stanisław Gądecki.

Zainicjowana kilka lat temu akcja społeczna „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności” nawiązuje do gestu, jakim Polacy, ale też inni mieszkańcy Wolnego Świata wyrażali sprzeciw wobec polityki władz PRL w tym czasie. Aby dać wyraz solidarności z tysiącami internowanych i ich rodzinami, w oknach stawiano symboliczne świeczki.

Do podobnego wyrazu jedności z żyjącymi w rzeczywistości stanu wojennego w odezwie do narodu wzywał wtedy Amerykanów prezydent Ronald Reagan: Tegoroczne Święta Bożego Narodzenia przynoszą dzielnemu narodowi polskiemu niewiele radości. Polacy zostali zdradzeni przez własny rząd. Ci, którzy nimi rządzą, oraz ich totalitarni sojusznicy obawiają się wolności, którą Polacy tak bardzo umiłowali … Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić.

W akcie solidarności z cierpiącymi rodakami Święty Jana Paweł II Papież nakazał, by także w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie pojawiło się symboliczne światełko. Ojciec Święty przez cały czas trwania stanu wojennego przyglądał się sytuacji w Polsce, wspierał działającą w podziemiu opozycję.

Dokładna liczba ofiar stanu wojennego jest niemożliwa do określenia. Policzono tych, którzy zginęli w wyniku zastrzelenia, pobicia przez milicję i ZOMO (choć wyliczenia poszczególnych badaczy się różnią); wiemy, ile zostało internowanych. Nigdy nie będziemy w stanie ustalić liczby tych, którzy zostali skatowani i okaleczeni, stracili pracę albo byli zmuszeni do emigracji; tych którzy zmarli, ponieważ  nie otrzymali na czas pomocy medycznej z powodu wyłączenia linii telefonicznych. To również złamane życiorysy wielu wybitnych artystów, intelektualistów i działaczy społecznych. Te ofiary to wielka strata dla polskiej kultury, nauki i gospodarki. Stan wojenny zagroził  nie tylko bezpieczeństwu ludzi opozycji, ale całemu społeczeństwu.

W dniu tym pamiętajmy o wszystkich ofiarach stanu wojennego. Zapalmy płomień pamięci!

Urszula Oettingen

W Gminie Bodzentyn – Pamięć o Świętym Janie Pawle II

DSCN8150W 2018 r. mija 15. rocznica nadania Papieżowi Janowi Pawłowi II tytułu Honorowego Obywatela Miasta Bodzentyn, druga rocznica objęcia Patronatem Miasta i Gminy Bodzentyn, 40. rocznica rozpoczęcia pontyfikatu. To niezwykle ważne daty w polskiej historii i lokalnej społeczności.

W 1974 r. zaproszono kardynała biskupa krakowskiego Karola Wojtyłę do Bodzentyna na uroczystości związane z peregrynacją kopii obrazu Jasnogórskiej Pani. Tu odprawił mszę świętą i wygłosił homilię. W ten sposób jego pobyt na ziemi bodzentyńskiej stał się ważnym aktem sakralnym, ale też nawiązaniem do dziejów miasta, którego właścicielami do 1789 r. byli biskupi krakowscy.

Mówił: Jeżeli Maryja nawiedza nas, jeżeli dzisiaj nawiedza w Kościele kieleckim Waszą parafię bodzentyńską, tutaj przy Świętym Krzyżu, to czyni to po to, ażeby przez swoje nawiedzenie przynieść Jezusa Chrystusa, owoc swojego żywota, nowym pokoleniom, tym, które już są i które idą…. Przy tym ołtarzu, jako następca Biskupów krakowskich, którzy kiedyś tak bardzo umiłowali Bodzentyn, pragnę złożyć Najświętszą Ofiarę wraz z Wami wszystkimi, Drodzy Bracia i Siostry, w obecności Waszego Biskupa, w obecności Waszych kapłanów i sióstr zakonnych….

Pobyt Metropolity krakowskiego w Bodzentynie upamiętniono tablicą ufundowaną przez parafian w 1983 r., umieszczoną na budynku miejscowego kościoła.

W 2003 r., pragnąc podkreślić wielki autorytet duchowy i moralny Jana Pawła II oraz historyczny związek miasta z krakowską, kościelną stolicą Rada Miejska w Bodzentynie  nadała Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II tytuł Honorowego Obywatela Miasta Bodzentyn.

W tym ważnym wydarzeniu, uczestniczyli: kielecki biskup pomocniczy Marian Florczyk, ks. proboszcz dr Leszek Sikorski i jego poprzednik ks. Jan Pałys, okoliczni mieszkańcy. Obecni byli przedstawiciele lokalnych i wojewódzkich władz samorządowych.

W siedzibie Urzędu Miasta i Gminy Bodzentyn odsłonięto tablicę z wizerunkiem Papieża Jana Pawła II i napisem: „Góry Świętokrzyskie są nam wszystkim drogie… są dla mnie drogie dlatego, że są ziemią Świętego Krzyża…tylko krzyż jest mocą Bożą i mądrością Bożą” (Papież Jan Paweł II). Jego Świętobliwość Ojciec Święty Jan Paweł II Największy Autorytet Moralny Przewodnik Duchowy Świata w 25 rocznicę pontyfikatu otrzymuje tytuł Honorowy Obywatel Miasta Bodzentyna. Nadany uchwałą Rady Miejskiej w dniu 25 czerwca 2003 r. Bodzentyn 23 listopada 2003 r.

W 2010 r. przy kościele Św. Ducha odsłonięto pomnik Ojca Świętego wzniesiony z funduszy parafialnych. Na cokole, pod rzeźbą Papieża, widnieją słowa: Nie lękajcie się. Tak brzmiał początek przesłania, jakie 16 października 1978 r. skierował do świata nowo wybrany Papież – Jan Paweł II. Również w tym roku zakończono odbudowę pobliskiego kościółka, jak głosi napis: w V rocznicę odejścia Papieża Jana Pawła II do Domu Ojca.

Dwa lata temu 11 grudnia 2016 r. odbyły się uroczystości, podczas których Święty Jan Paweł II został oficjalnie Patronem Miasta i Gminy Bodzentyn na mocy dekretu Stolicy Apostolskiej z dnia 11 października 2016 r. W kościele pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika kielecki biskup Jan Piotrowski, wraz ks. Zbigniewem Krasem kapelanem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i ks. dr. Leszkiem Sikorskim,  celebrował nabożeństwo. W homilii podkreślił jak ważny dla historii i dla społeczeństwa Bodzentyna jest fakt nadania patronatu – To wielkie zobowiązanie wobec Boga i Kościoła, wobec historii i Św. Jana Pawła II. W trakcie uroczystości na budynku kościoła odsłonięto pamiątkową tablicę. To kolejny religijny znak kulturowy. W tymże roku kościół w Bodzentynie otrzymał z rąk kardynała Stanisława Dziwisza relikwie krwi Świętego Jana Pawła II.

Wszystkie te wydarzenia na stałe wpisały się w historię naszego miasta. Są wyrazem pamięci o Świętym Papieżu Polaku, „Wiernym Synu Kościoła i Ojczyzny”.

 

Urszula Oettingen

Fot. Józef Bąkowski, Urszula i Mirosław Oettingen

W Gminie Bodzentyn – Józef Piłsudski 151 rocznica urodzin

DSC04256W dniu 5 grudnia 1867 r. w Zułowie na Wileńszczyźnie urodził się Józef Piłsudski. Ochrzczony został w kościele św. Kazimierza w pobliskiej Powiewiórce. W 1874 r. siedzibę Piłsudskich Zułów dotknął straszliwy pożar. Spalił się dwór i zabudowania. Zachowała się tylko jedna oficyna. Piłsudscy przez rok w niej mieszkali, a później przenieśli się do Wilna.

Więcej »