Uczniowie Szkoły Podstawowej w Leśnej w Muzeum Historii Kielc

leadKolejna wycieczka edukacyjno-historyczna, w ramach realizowanego przez Stowarzyszenie Siekierno Nasza Ojczyzna i Szkołę Podstawową w Leśnej projektu „Pamiętajmy o naszych bohaterach”, odbyła się 11 października 2016 r. Tym razem uczniowie zwiedzili Muzeum Historii Kielc.

W salach wystawowych uczniowie oglądali eksponaty związane z powstaniem i przeszłością miasta. Wysłuchali legendy mówiącej o nazwie miasta Kielce. Ma ona pochodzić od wielkich kłów nieznanego zwierzęcia, które miał znaleźć w miejscu przyszłej osady polujący w tej okolicy Mieszko, syn króla Bolesława Śmiałego.

Oglądali przedmioty związane z życiem codziennym mieszkańców z różnych epok.  Zasiedli w ławkach XIX-wiecznej szkoły. Obejrzeli narzędzia, przybory i materiały, których używano w dawnych zakładach rzemieślniczych, w zakładzie szewskim, krawieckim, dentystycznym, zobaczyli jak ubierały się dawniej modne kielczanki.

Uczniowie zapoznali się z historią gospodarczą miasta i postaciami, które wpłynęły na jego rozwój jak starosta kieleckich dóbr biskupich Stanisław Czechowski żyjący w XVII w. czy Stanisław Staszic, założyciel Szkoły Akademiczno-Górniczej w Kielcach.

 Uwagę zwiedzających przyciągały pamiątki mówiące o udziale mieszkańców regionu w powstaniach kościuszkowskim, listopadowym i styczniowym, działalności Józefa Piłsudskiego w latach I wojny światowej i jego kilkukrotnym pobycie w Kielcach, walce ludności miasta i okolic z Niemcami w latach II wojny światowej.

 Po zwiedzeniu ekspozycji uczniowie wzięli udział w warsztatach plastycznych, w czasie których malowali postać bohatera narodowego Tadeusza Kościuszki Naczelnika Siły Zbrojnej Narodowej w okresie insurekcji 1794 r., który po bitwie pod Szczekocinami w dniach 9-10 czerwca przebywał ze swoim wojskiem w Kielcach.

Wycieczka zorganizowana przy pomocy Pani Dyrektor Beaty Kózki odbyła się pod opieką nauczycieli: Barbary Czernikiewicz, Aleksandry Mendak, Elżbiety Stefańczyk, Anny Telki-Maciejskiej oraz Urszuli Oettingen. Słowa podziękowania należą się pracownikom Muzeum Historii Kielc, zwłaszcza Panu Leszkowi Dziedzicowi, który w sposób profesjonalny a jednocześnie przystępny przekazał uczniom wiedzę z zakresu historii Kielc i regionu świętokrzyskiego.

Urszula Oettingen

Fot. Urszula Oettingen