Uczniowie Szkoły Podstawowej w Leśnej w Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej

Stowarzyszenie Siekierno Nasza Ojczyzna wraz ze Szkołą Podstawową w Leśnej pod dyrekcją Pani Beaty Kózki rozpoczęło realizację projektu „Pamiętajmy o naszych bohaterach”, w ramach zadania publicznego: podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości, rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej.

Projekt przewiduje trzy wycieczki edukacyjno-historyczne do muzeów i miejsc pamięci narodowej w regionie świętokrzyskim. Połączony jest z warsztatami, prelekcjami, konkursem fotograficznym i plastycznym prac wykonanych przez uczniów – uczestników wycieczek, pokazujących odwiedzane miejsca i muzealne eksponaty.

W dniu 16 czerwca 2016 r. uczniowie szkoły w Leśnej pod opieką nauczycieli: Barbary Czernikiewicz, Anny Telki-Maciejskiej, Aleksandry Mendak, Zofii Michty oraz kierownika projektu prof. Urszuli Oettingen zwiedzili Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej.

Nazwa muzeum upamiętnia bohaterstwo i poświęcenie członków organizacji konspiracyjnej „Orzeł Biały”, która powstała w czasie II wojny światowej. Niestety, niedługo po jej zawiązaniu organizacja została rozbita przez Niemców, a w masowej egzekucji na Borze, przeprowadzonej w dniach 12–16 lutego 1940 r., większość konspiratorów została zamordowana.

W stylowym budynku zawiadowcy dawnej Huty „Rejów” w ramach wystawy „Barwa i Broń XX wieku” uczniowie oglądali zgromadzone w gablotach eksponaty z czasów I i II wojny światowej i tzw. zimnej wojny: indywidualne uzbrojenie strzeleckie, przedmioty codziennego użytku wykorzystywane przez żołnierzy w czasie służby. Spośród najciekawszych eksponatów można wymienić pistolet Mauser C96 tzw. Czerwona dziewiątka czy niemiecki karabin automatyczny STG 44 (Sturmgewehr 44).W jednej z sal tzw. pociskowni zaprezentowano różnego rodzaju amunicję: artyleryjską, przeciwlotniczą, przeciwpancerną oraz pociski rakietowe.

Szczególne zainteresowanie uczniów wzbudziła ekspozycja plenerowa, będąca jedną z największych kolekcji militariów pod gołym niebem w Polsce, na której zgromadzono głównie sprzęt bojowy będący na wyposażeniu armii polskiej po 1945 r.

Wśród około 150 eksponatów wzrok przyciągały samoloty, czołgi, wozy pancerne, artyleria różnych kalibrów. Dzieci zwiedzały samolot transportowy Ił-14, w którym mogły zasiąść za sterami w kabinie pilotów. Na dłużej zatrzymały się przy kutrze torpedowym, noszącym w okresie swojej służby imię ORP ”Odważny”. Okręty tego typu należały do najszybszych jednostek pływających po Bałtyku. Z ciekawością oglądały uzbrojenie z okresu II wojny światowej, wydobyte z pól bitewnych. Do największych należy działo samobieżne Sturmgeschütz IV czy też podwozie niemieckiego czołgu PzKpfw V Panther.

Po zwiedzeniu wystawy odbyły się warsztaty plastyczne. Uczestnicy wycieczki malowali i rysowali obiekty, które wzbudziły ich największe zainteresowanie. Wykonane prace zostaną zaprezentowane podczas wystawy zorganizowanej po zakończeniu całego projektu.

Na zakończenie wycieczki nad zalewem przy ruinach wielkiego pieca Huty Rejów miało miejsce ognisko. Tutaj można było odpocząć, posilić się i podzielić wrażeniami.

Słowa podziękowania należą się Pani Dyrektor muzeum Monice Kowalczyk-Kogut oraz przewodnikom Albertowi Gajewskiemu i Dariuszowi Turkowi za profesjonalne i atrakcyjne pokazanie muzealnych zbiorów oraz doskonałe warunki do przeprowadzenia zajęć plastycznych.

Wycieczka była dla uczniów ważną lekcją historii, połączeniem ciekawej przygody z nauką. Misją Muzeum im. „Orła Białego” jest zachowanie dziedzictwa kulturowego związanego z historią wojska i wojskowości, a także przekazywanie wiedzy o dziejach regionu i jego znaczącego wkładu w historię Polski. To się doskonale udało. Dzieci wykazywały wielkie zainteresowanie prezentowanymi obiektami. Tutaj po raz pierwszy mogły zobaczyć, dotknąć i zrobić zdjęcia wielu eksponatów znanych dotąd jedynie z filmów i ilustracji w książkach.

Urszula Oettingen

Fot. Urszula Oettingen