W Gminie Bodzentyn – pamięć o Bitwie Warszawskiej 1920 r.

W 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej i Święto Wojska Polskiego w sierpniu 2020 r. radni Rady Miejskiej w Bodzentynie: Przewodnicząca Teresa Bzymek, Marzanna Borek, Zofia Gliwa, Mariusz Matla oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Siekierno Nasza Ojczyzna Urszula i Mirosław Oettingen złożyli kwiaty na płycie Nieznanego Żołnierza 1920 r. i symbolicznej mogile Antoniego Pałysiewicza poległego na bolszewickim froncie w 1919 r. Za walczących i poległych Obrońców Ojczyzny modlono się podczas uroczystego nabożeństwa w kościele parafialnym w Bodzentynie.

Zapalono znicze i zawiązano biało-czerwone kokardy w miejscu pamięci przy ul. Kieleckiej, pod tablicą Marszałka Józefa Piłsudskiego na dawnej organistówce i przy dębie wolności  poświęconym Józefowi Piłsudskiemu przy Szkole Podstawowej w Leśnej-Starej Wsi. Dąb ten został posadzony w 2018 r. przez uczniów szkoły w 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

Warto przypomnieć, że również w innych miejscach gminy posadzono symboliczne dęby   upamiętniające Marszałka Józefa Piłsudskiego, Wincentego Witosa, Romana Dmowskiego, płk. Jana Piwnika ps.„Ponury”, Kazimierza Szermentowskiego, gen. Józefa Hallera, gen. Tadeusza Jordana Rozwadowskiego i inne zasłużone dla Polski postaci. Pielęgnujmy je i pamiętajmy o nich, niech rosną i stają się przyrodniczo-kulturowymi znakami świętokrzyskiego krajobrazu.

                                                                                               Urszula Oettingen

Fot. Urszula i Mirosław Oettingen