W Suchedniowie – o roli kobiet w społecznościach lokalnych

image1W sobotni wieczór 7 października w Młynie na Jędrowie w Suchedniowie odbyło się spotkanie poświęcone roli kobiet w społecznościach lokalnych. Jego organizatorem było Stowarzyszenie Grupa Inicjatywna Pod Prąd z Suchedniowa kierowane przez Karolinę Gałczyńską-Szymczyk.

W debacie uczestniczyły kobiety, które dzieliły się swoimi doświadczeniami dotyczącymi ich udziału w życiu publicznym. Funkcję moderatora pełniła dr hab. Ewa Bogacz-Wojtanowska z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Z gminy Bodzentyn w panelu dyskusyjnym udział wzięły: Ewa Skowerska artysta plastyk, prowadząca wraz z mężem w Kapkazach Szkołę Wrażliwości, Hanna Świątkowska z Bodzentyna – organizatorka warsztatów zielarskich i terapeutycznych, dr hab. prof. UJK Urszula Oettingen z Siekierna-Podmieścia, historyk działająca w zakresie utrwalania pamięci historycznej.

Wśród panelistek były również Marzena Okła-Drewnowicz posłanka na Sejm RP, Gabriela Bilikiewicz i Grażyna Łańcucka prowadzące Stowarzyszenie Aktywizacji Polesia Lubelskiego „Kraina Rumianku” oraz Anna Łubek Prezes Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania – Wokół Łysej Góry.

Debata, pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Suchedniów Cezarego Błacha, była okazją do wymiany myśli, rozmowy na temat działalności kobiet w różnych sferach życia społecznego. W szczerych wypowiedziach, dotykających spraw osobistych, uczestniczki mówiły o swojej życiowej drodze, aktywności, pasji łączenia pracy zawodowej i społecznej, o sukcesach i porażkach, wydarzeniach o charakterze kulturowym, których były inicjatorkami.

Urszula Oettingen

Fot. Mirosław Oettingen