Uroczystości na Wykusie

DSCN9594 W dniu 14 czerwca 2014 r. przedstawiciele i sympatycy Stowarzyszenia Siekierno Nasza Ojczyzna wraz z prof. dr hab. Urszulą Oettingen wzięli udział w spotkaniu poświęconym żołnierzom Armii Krajowej „Ponury – Nurt” na polanie Wykus. W tym roku mija 26 lat od sprowadzenia prochów majora Jana Piwnika „Ponurego” – cichociemnego, legendarnego dowódcy Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej w Górach Świętokrzyskich do krypty w klasztorze cystersów w Wąchocku.

Coroczne uroczystości upamiętniające żołnierzy Świętokrzyskich Zgrupowań rozpoczęła Msza Święta Polowa. Następnie po okolicznościowych przemówieniach miało miejsce ślubowanie studentów Wyższej Szkoły Handlowej w Kielcach oraz nadanie odznaczeń świętokrzyskim policjantom, których patronem jest Jan Piwnik „Ponury”.

Oficjalną część spotkania zakończył apel poległych, salwa honorowa i złożenie kwiatów przed kapliczką Matki Bożej Bolesnej. Wieczorem odbyło się harcerskie ognisko.

Głównymi organizatorami obchodów było Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury-Nurt” i Obwód Świętokrzyski Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.
Tradycyjnie w związku z uroczystościami ukazał się kolejny 19 numer czasopisma „Wykus”. W nim umieszczono teksty poświęcone żołnierzom Armii Krajowej. W numerze znalazł się również artykuł prof. Urszuli Oettingen w związku z 100. rocznicą wybuchu I wojny światowej. Autorka – badaczka historii Legionów Polskich, swój tekst, w nawiązaniu do tradycji walk o wolność w lasach siekierzyńskich, poświęciła działaniom w Górach Świętokrzyskich w październiku 1914 r. 1. Pułku Piechoty Legionów Polskich dowodzonego przez Józefa Piłsudskiego.

Elżbieta Firlet

Fot. Maria Cedro-Bąkowska, Mirosław Oettingen

Tagi: